Аудиторская фирма ОЛГА АУДИТ  НОВИНИ КОМПАНІЇ
  НОВИНИ

RSS від ОЛГА АудитАудиторська фірма ОЛГА Аудит - новини законодавства

Щодо ТТН як документу, що підтверджує витрати на доставку товарів

Головне управління ДФС у Рівненській області в листі від 15.06.2016 р. N 1456/10/17-00-12-02-10 надало роз’яснення щодо наступних питань:

Чи буде підставою для віднесення операції до сумнівних та зняття з витрат, пов'язаних з вартістю товарів, випадок відсутності товарно-транспортної накладної, якщо за договором поставки доставку товару здійснює постачальник платника податку до його покупця, витрат, пов'язаних з доставкою товару, платник податку не має і не відображає в бухгалтерському обліку?

Чи правомірно формувати та підписувати товарно-транспортні накладні, якщо фактично доставку до покупця здійснює постачальник платника податку?

Так, у відповідності до ч. 1, 2 ст. 9, ст. 1 Закону України від 16 липня 1999 року N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", зі змінами та доповненнями (далі - Закон N 996), підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис, аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до Закону України від 22 травня 2003 року N 852-IV "Про електронний цифровий підпис", або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Також, відповідно до ст. 1 Закону N 996, первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Вказані норми дають підстави вважати, що первинний документ згідно з цим визначенням містить дві обов'язкові ознаки: він має містити відомості про господарську операцію і підтверджувати її реальне (фактичне) здійснення.

Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона має спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Тобто для бухгалтерського обліку мають значення лише ті документи, які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій.

Відповідно до п. 138.2 ПКУ витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.

При цьому відповідно до пп. 139.1.9 ПКУ не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

Разом з тим, у відповідності до ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", товарно-транспортні накладні включені в перелік документів, відповідно до яких виконуються вантажні перевезення. Автомобільним перевізникам, водіям необхідно надавати посадовим особам, які виконують контрольні функції на автомобільному транспорті та в сфері безпеки руху, документи, згідно яких виконуються вантажні перевезення.

Таким чином, фіскальні органи роблять висновок, що транспортною документацією підтверджується операція по наданню послуг саме по перевезенню вантажів.

(Лист Головного управління ДФС у Рівненській області від 15.06.2016 р. N 1456/10/17-00-12-02-10)


Вгору
Підписатися на стрічку новин RSS від ОЛГА Аудит

Всі новини


  ПОСЛУГИ
   КОМПАНІЇ

   ПАРТНЕРИ

БИЗНЕС-ИНФОРМ - Internet 
каталог фирм, предприятий, товаров и услуг Украины
Консалтингова група ОЛ.Консалтинг. Аудит, юридичні послуги, консультації, проведення аудиту, звіт, бухгалтерскі послуги, консалтинг, аутсорсинг м. Київ